Facebook

Ochrona Danych Osobowych

Doradztwo

Projekty grantowe LGD

Statystyki

2112951
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Ogółem
147
22396
147
1976511
299753
52842
2112951

Gmina Poczesna

Gmina Poczesna leży w północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Ze względu na położenie w strefie podmiejskiej Częstochowy Poczesna wyposażona jest w wiele urządzeń i obiektów o znaczeniu ponadlokalnym ( w tym niezbędnych dla obsługi aglomeracji miejskiej).
Poczesna należy do gmin silnie zurbanizowanych. Cechuje się wysoką gęstością zaludnienia i dużą koncentracją osadnictwa. Gminę zamieszkuje blisko 13 tysięcy mieszkańców. Obecnie gmina zajmuje obszar 60,13 km 2.
Na terenie gminy funkcjonuje 15 sołectw oraz jedno osiedle. Największe miejscowości to Poczesna, Wrzosowa, Huta Stara B, Nierad
Ważnym elementem usytuowania geograficznego jest droga krajowa nr 1 i magistrala kolejowa Warszawa – Katowice oraz planowana autostrada A – 1. Krzyżujące się drogi w kierunku Zawiercia, Opola Katowic i Częstochowy mają korzystny walor w rozwoju gospodarczym. Poczesna zlokalizowana jest około 40 km od międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach. Większość dróg w sołectwie posiada nawierzchnię asfaltową. 
Komunikacja miejska posiada 5 linii o dużej częstotliwości kursów, zapewniając tym samym dobre połączenie wszystkich miejscowości gminy z Częstochową.
Dzieje gminy sięgają odległych czasów. Najstarsze wzmianki dotyczące Huty Starej, Nierady i Nowej Wsi pochodzą z XVIII w. Słowik był wymieniony w dokumencie z roku 1629, a Wrzosowa wspomniana przez Jana Długosza w roku 1470. Poczesna również pojawia się w pismach Długosza, ale pierwsza wzmianka o niej jako wsi Królewskiej pochodzi z roku 1578. Po II wojnie światowej gmina Poczesna weszła w skład powiatu częstochowskiego, województwa kieleckiego, a od 1950 roku województwa katowickiego. W związku z reformą administracyjną kraju od 1 czerwca 1975 roku Poczesna należała do województwa częstochowskiego, od 1 stycznia 1999r. stała się częścią powiatu częstochowskiego, województwa śląskiego. Historię ziemi pocześniańskiej dokumentują zabytki dawnej architektury:

 

  • kaplica z 1880 roku w Nowej Wsi,
  • kaplica z 1914 roku w Poczesnej,
  • kościół w Poczesnej,
  • założenia dworsko-parkowe we Wrzosowej wraz z osiedlem robotniczym,
  • ruiny kopalni rud żelaza „Szczekaczka” w Brzezinach.
  • Otuliny parku w ramach Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz obszar głównych zbiorników wodnych.


Położenie na Jurze, trasy rowerowe, rzeka Warta, kompleks rekreacyjno-sportowy w Hucie Starej B, czynią gminę atrakcyjną również pod względem turystycznym. Liczne obszary leśne sprzyjają częstemu przebywaniu na świeżym powietrzu i możliwości grzybobrania. W dolinie Warty spotyka się fragmenty zarośli wiklinowych i silnie przekształconych łęgów olszowych. Dolina stwarza dogodne warunki rozwoju dla istniejącego świata zwierzęcego. Bogactwo przyrody, pagórków, pól i lasów uzupełniają stare lipy we Wrzosowej i dęby w Borku, na cmentarzu parafialnym w Poczesnej rośnie 250 letni dąb szypułkowy będący pomnikiem przyrody. Ciekawostką gminy są liczne hałdy stanowiące pamiątkę po kopalniach rud żelaza.
W wschodniej części gminy znajdują się źródła termalne.
Na terenie gminy zarejestrowanych jest ponad 800 podmiotów gospodarczych, które są zlokalizowane w różnych miejscowościach zapewniając zatrudnienie mieszkańcom. Są to placówki handlowe i gastronomiczne, zakłady usługowe oraz produkcyjne. Gminę Poczesna wybrali na miejsce swojej działalności liczni przedsiębiorcy. Najwięksi z nich to firmy : Press Glass, Alfa, oraz hipermarkety Auchan i Leroy Merlin.
Ogromne możliwości do rozwoju przyniesie tworzona przy współudziale trzech ościennych gmin Podczęstochowska Strefa Aktywności Gospodarczej. W ramach tego projektu proponowanych jest ponad 100 h terenów inwestycyjnych. Wraz z Miastem Częstochowa, gmina Poczesna wystąpiła o utworzenie Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dogodność dojazdu, położenie w pobliżu większych aglomeracji, łatwość w zakupie nieruchomości i uzyskanie lokalizacji na budowę zakładów, hurtowni, domów mieszkalnych oraz duże możliwości w pozyskaniu pracowników to zachęta do inwestowania na terenie Gminy Poczesna.
Gmina posiada dobrą infrastrukturę komunalną: wodociągi, kanalizację oraz dwie oczyszczalnie ścieków.
Na terenie gminy znajduje się 5 szkół podstawowych , 3 gimnazja i 5 przedszkoli. Istotną rolę w rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży i zagospodarowaniu wolnego czasu spełniają kluby sportowe OLIMPIA w Hucie Starej B, LKS „Grom – Złota Dama” oraz powstały w roku 2009 „Grom Poczesna”.
Działalność w zakresie edukacji artystycznej dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzi Gminne Centrum Kultury Informacji i Rekreacji. W ramach Centrum działa koło plastyczne, taneczne ( taniec towarzyski, ludowy, nowoczesny ), organizowane są nauki śpiewu i gry na instrumentach (orkiestra dęta), warsztaty garncarskie, zajęcia Tekwondo, ruch przy muzyce czy Jogi. Centrum sprawuje opiekę nad czterema świetlicami środowiskowymi. W sezonie letnim oferuje korzystanie z dwóch kortów tenisowych oraz basenu odkrytego.
Przy Ośrodku działają zespoły: Tęcza, Błysk, Takt, Grand Dance oraz zespół Wrzosowianie. Zespół ten zrzesza w swoich szeregach dzieci i młodzież z Wrzosowej i okolic, chcących kultywować piękno ojczystego folkloru. W ciągu zaledwie ośmioletniej działalności Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” koncertował na wielu scenach w Polsce i zagranicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół znakomicie reprezentuje i promuje swój region, gminę oraz jednostkę OSP.
Gmina Poczesna została laureatem VII edycji Konkursu i Programu Certyfikacyjnego „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji w kategorii Gmina Wiejska i VIII edycji tegoż konkursu w kategorii Gmina Podmiejska. Przyznanie takiego wyróżnienia świadczy, o tym, że Poczesna dba o interesy społeczności lokalnej, poprzez tworzenie możliwie najlepszych warunków do rozwoju działalności gospodarczej i inwestycyjnej.