Facebook

Ochrona Danych Osobowych

Doradztwo

Projekty grantowe LGD

Statystyki

2112933
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Ogółem
129
22396
129
1976511
299735
52842
2112933

Gmina Konopiska

Gmina Konopiska leży w północnej części województwa śląskiego, na skraju Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Teren gminy jest łagodnie pofalowany, z licznymi lasami i zagajnikami, obfitującymi w dorodne grzyby i jagody. Północno – zachodnią część gminy przecinają dopływy rzeki Stradomki. Przez pozostały teren przepływają Konopka i Rększówka, tworząc na przestrzeni wieków malownicze, głębokie doliny. Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu są torfowiska, dziś już prawdziwe unikaty przyrodnicze. Jedno z nich, w okolicy miejscowości Korzonek, zyskało status użytku ekologicznego.

Po raz pierwszy w źródłach historycznych Konopiska pojawiają się w dokumencie z roku 1383, wymienione jako wieś szlachecka. W swej słynnej kronice wzmiankuje o nich nawet dziejopis Jan Długosz. W XVI wieku Konopiska wchodzą w skład dóbr, należących do klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze.
Dzisiejsze Konopiska to gmina, istniejąca od samego początku obowiązującego aktualnie w Polsce podziału administracyjnego. Wchodziła w skład województwa częstochowskiego, zaś od roku 1999 znajduje się w województwie śląskim i powiecie częstochowskim ziemskim. Podzielona jest na 12 sołectw: Aleksandria I, Aleksandria II, Hutki, Jamki – Kowale, Konopiska, Kopalnia, Korzonek – Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz i Wygoda.

Na terenach gminy Konopiska nigdy nie lokowano przemysłu, dlatego udało się zachować w doskonałym stanie przyrodę i środowisko naturalne. To powoduje, że gmina jest znakomitym miejscem do wypoczynku, rekreacji oraz uprawiania turystyki. Zbiornik wodny „Pająk” zachęca do kąpieli czystą wodą, przy zalewie powstała estetyczna plaża, ogródek jordanowski dla dzieci oraz zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Miejsce to cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców gminy i częstochowian, nie brakuje tu również przyjezdnych nawet z dalekich miast śląskich. Nie przez przypadek właśnie tutaj, skuszeni wspaniałą przyrodą harcerze wybudowali największy w regionie częstochowskim ośrodek wypoczynkowy, w którym każdego lata wakacje spędzają harcerze nie tylko z hufca częstochowskiego, ale także z całego kraju, a nawet z zagranicy.

Tereny wokół Pająka sprzyjają także organizacji zawodów sportowych. Cyklicznie rywalizują tutaj w biegach przełajowych biegacze oraz kolarze z całej Polski. W pobliżu zbiornika „Pająk” samorząd podjął budowę Gminnego Kompleksu Rekreacyjno – Sportowego. Obejmuje on stadion sportowy z ośmiotorową bieżnią lekkoatletyczną, wzorowany na stadionie w hiszpańskiej Sewilli. Do tego boiska do siatkówki, badmintona, dwa boiska treningowe do piłki nożnej oraz boiska lekkoatletyczne do zawodów w rzucie młotem i oszczepem. Obok stadionu wybudowano kompleks boisk z myślą głównie o najmłodszych i nastolatkach, pierwszy w regionie częstochowskim w ramach rządowego programu Moje boisko Orlik 2012.