Facebook

Ochrona Danych Osobowych

Doradztwo

Projekty grantowe LGD

Statystyki

2065848
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Ogółem
16538
10988
89337
1885465
252650
52842
2065848

Projekt Jerzego Jotki Kędziory „Ikony stulecia niepodległości Polski - między balansami”

Poczesna Galeria Rzeźby w Poczesnej - projekt Jerzego Jotki Kędziory
„Ikony stulecia niepodległości Polski - między balansami”

 

         Na przełomie lipca i sierpnia  w Poczesnej Galerii Rzeźby zostanie uruchomiony i udostępniony szerokiej publiczności projekt  Jerzego Jotki Kędziory afirmujący 100 lecie niepodległości Polski.. Projekt zakłada waranżowanie w stałą wystawę rzeźb balansujących kilkanaście rzeźbiarskich portretów znaczących postaci polskiej  kultury, polityki i duchowości żyjących i działających po roku 1918 w Polsce i wspierających jej poczynania z zagranicy.

          Wyraźnie wyakcentowany mocnymi cokołami krąg  tego założenia na przestrzeni kilku miesięcy będzie się zmieniał i przetasowywał, by niektórzy bohaterowie tej ekspozycji  mogli wesprzeć okazjonalnym akcentem inne wystawiennicze wydarzenia Jerzego Jotki Kędziory: Dzień otwarty wystawy i urodzinowy benefis artysty w Centrum Kongresowym Mazurkas w Ożarowie, festyn polskiej niepodległości w ramach wystawy  indywidualnej "Charlie i jego przyjaciele" w szwajcarskim St .Urban, wystawę okolicznościową z okazji udostępnienia nowego studia fundacji Art&balance w krakowskim założeniu klinicznym szpitala im. dr. J Babińskiego  w Krakowie, na prezentacji I. J. Paderewski "W służbie sztuce i ojczyźnie" w Galerie Roi Dore w Paryżu i po przeniesieniu tej ekspozycji w Galerii Porczyńskich/Muzeum Kolekcji Jana Pawła II   w Warszawie.

          Na ekspozycję  złożą się  "wyciągnięte" ze studyjnego lamusa, zakamarków i pomieszczeń magazynowych PGR w Poczesnej, przystosowane do plenerowej ekspozycji głowy i popiersia ikon ostatniego 100 lecia. Portrety tych postaci realizował artysta w szerszym przedziale czasowym w ramach przymiarek do pomnikowych rozwiązań konkursowych, innych artystycznych projektów i realizacji, z sympatii i chęci wyrażenia hołdu dla ich postaw i twórczości. Kilka z nich to laureatki poważnych konkursowych zmagań i jurownych ekspozycji, na codzień oglądane jako zwięczenia "większej całości" w realizacjach pomnikowych.

          Przy okazji pokazów w pocześnianej galerii, w plenerowym ich anturażu będzie można zobaczyć najnowsze i te już wcześniej widziane rzeźby balansujące oraz utwory lub ich detale z codziennego artystycznego spektrum twórczego. Sztywny, stabilny krąg oficjalnych portretów stanowi jakby fundament wolności, świadkujący pełnemu dynamicznego życia dniu dzisiejszemu studia artysty z działaniami takimi jak: wyjazdy ekspozycji na Szlak Polski w Singapurze, pokaz  w art Tajpei na Tajwanie, prezentację   w polskiej Davos- Krynicy, realizację pomnika Jerzego Kuleja czy Sztukmistrza z Lublina wg. powieści noblisty Singera.

 

          Wystawę rzeźb w naturze poszerzą pokazy ich fotograficznych wizerunków w przedstawieniach Bartłomieja Kędziory - syna Artysty.

 

         Przy sprzyjających warunkach część portretowanych, tych związanych z regionem i rejonem północnej Jury, przekształci się w tzw. rzeźbiańce,- osobliwy cykl w twórczości Kędziory - pomnikowe formy zbudowane z ostańcowych wapieni dopisanych rzeźbiarskimi detalami zrealizowanymi w innych materiałach, najczęściej zimnym brązie lub innym odlewniczym materiale. Ustawione przy Szlaku Orlich Gniazd staną się ich historyczno - kulturową wartością dodaną. Jest również myśl i wola przekazania w przyszłości kolekcji do zbiorów muzealnych.

 

          Projekt jest realizowany dzięki pomocy rodziny artysty oraz opiece i wsparciu fundacji Art&balance.

 

         W okolicach tego projektu, w galerii dziać się będą i przenikać inne projekty i wydarzenia; spotkania i warsztaty edukacyjne (Sokrates z Zespołem Szkół Plastycznych) i regionalne ze stałymi partnerami.

  

 Kuratorkami projektu są Monika Frej i Gabriela Dana Mieżaniec.

   

 w skład mobilnej wystawy rzeźby w PGR Poczesna

  

Ikony 100 lecia niepodległości Polski - między balansami

 z przestrzeni ogólnej, krajowej i regionalnej

 w dziedzinach: polityki, kultury, duchowości, sportu

 - wyciągnięte z lamusa (z zakamarków) Studia rzeźby Jerzego Jotki Kędziory

wejdą:                   

 1 - Piłsudski Jóżef - głowa, zimny brąz, detal konkursowy

 2 - Piłsudski Józef - głowa, gips, detal konkursowy

 3 - Paderewski Ignacy Jan -popiersie,  zimny brąz, fragment symultanicznego pomnika

 4 - Wyszyński kardynał Stefan- głowa, gips, detal konkursowy

 5 - Jan Paweł II- popiersie, zimny brąz, detal konkursowy

 6 - Jan Paweł II - popiersie, gips, detal konkursowy

 7 - Regan Ronald - popiersie, gips, propozycja dla Katowickiej Solidarności Walczącej

 8 - Popiełuszko Jerzy- głowa, kompozyt żywiczny, detal pomnikowy

 9 - Holoubek Gustaw -glowa, gips patynowany, przymiarka do postaci wrózebnej          

 10 - Perepeczko Marek - głowa, gips patynowany, przymiarka do postaci wróżebnej

 11 - Metler  ks. męczennik - popiersie, gips fanaberia

 12 - Penderecki Krzysztof- głowa, gips

 13 - Lutosławski Witold -głowa, ceramika szkliwiona

 14 - Poświatowska Halina - głowa. plakieta

 15 - Pośpiech Krzysztof - głowa, zimny brąz,

 16 - Kędziora Jerzy- głowa,  ceramika

 17 - Kulej Jerzy - głowa, stiuk

 18 - Mąkosza    -głowa, stiuk