Strona Główna

Facebook

Ochrona Danych Osobowych

Kalendarz

Doradztwo

Statystyki

423982
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Ogółem
33
1448
4517
404373
27442
42533
423982

Projekt Jerzego Jotki Kędziory „Ikony stulecia niepodległości Polski - między balansami”

Poczesna Galeria Rzeźby w Poczesnej - projekt Jerzego Jotki Kędziory
„Ikony stulecia niepodległości Polski - między balansami”

 

         Na przełomie lipca i sierpnia  w Poczesnej Galerii Rzeźby zostanie uruchomiony i udostępniony szerokiej publiczności projekt  Jerzego Jotki Kędziory afirmujący 100 lecie niepodległości Polski.. Projekt zakłada waranżowanie w stałą wystawę rzeźb balansujących kilkanaście rzeźbiarskich portretów znaczących postaci polskiej  kultury, polityki i duchowości żyjących i działających po roku 1918 w Polsce i wspierających jej poczynania z zagranicy.

          Wyraźnie wyakcentowany mocnymi cokołami krąg  tego założenia na przestrzeni kilku miesięcy będzie się zmieniał i przetasowywał, by niektórzy bohaterowie tej ekspozycji  mogli wesprzeć okazjonalnym akcentem inne wystawiennicze wydarzenia Jerzego Jotki Kędziory: Dzień otwarty wystawy i urodzinowy benefis artysty w Centrum Kongresowym Mazurkas w Ożarowie, festyn polskiej niepodległości w ramach wystawy  indywidualnej "Charlie i jego przyjaciele" w szwajcarskim St .Urban, wystawę okolicznościową z okazji udostępnienia nowego studia fundacji Art&balance w krakowskim założeniu klinicznym szpitala im. dr. J Babińskiego  w Krakowie, na prezentacji I. J. Paderewski "W służbie sztuce i ojczyźnie" w Galerie Roi Dore w Paryżu i po przeniesieniu tej ekspozycji w Galerii Porczyńskich/Muzeum Kolekcji Jana Pawła II   w Warszawie.

          Na ekspozycję  złożą się  "wyciągnięte" ze studyjnego lamusa, zakamarków i pomieszczeń magazynowych PGR w Poczesnej, przystosowane do plenerowej ekspozycji głowy i popiersia ikon ostatniego 100 lecia. Portrety tych postaci realizował artysta w szerszym przedziale czasowym w ramach przymiarek do pomnikowych rozwiązań konkursowych, innych artystycznych projektów i realizacji, z sympatii i chęci wyrażenia hołdu dla ich postaw i twórczości. Kilka z nich to laureatki poważnych konkursowych zmagań i jurownych ekspozycji, na codzień oglądane jako zwięczenia "większej całości" w realizacjach pomnikowych.

          Przy okazji pokazów w pocześnianej galerii, w plenerowym ich anturażu będzie można zobaczyć najnowsze i te już wcześniej widziane rzeźby balansujące oraz utwory lub ich detale z codziennego artystycznego spektrum twórczego. Sztywny, stabilny krąg oficjalnych portretów stanowi jakby fundament wolności, świadkujący pełnemu dynamicznego życia dniu dzisiejszemu studia artysty z działaniami takimi jak: wyjazdy ekspozycji na Szlak Polski w Singapurze, pokaz  w art Tajpei na Tajwanie, prezentację   w polskiej Davos- Krynicy, realizację pomnika Jerzego Kuleja czy Sztukmistrza z Lublina wg. powieści noblisty Singera.

 

Czytaj więcej: Projekt Jerzego Jotki Kędziory „Ikony stulecia niepodległości Polski - między balansami”

ZONAR w MykaNEWS

RELACJA Z WARSZTATU FLORYSTYCZNEGO

W dniu 08.05.br. zainteresowani mieszkańcy z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania „Bractwo Kuźnic” spotkali się  w Restauracji „ZORNICA” na warsztacie florystycznym.

W tajemniczy świat florystyki uczestników spotkania wprowadziła Pani Barbara Brodecka - doświadczona florystka i kwiaciarka. W pierwszej kolejności uczestnicy poznali zasady łączenia kwiatów, ich barw i oddziaływania kolorów.
Dowiedzieli 
się, że piękne wiązanki można wyczarować również z tego, co rośnie w naszych przydomowych ogródkach - m.in. z dyni ozdobnej, a także przy pomocy innych równie łatwo dostępnych surowców - kory brzozowej, mchu, wikliny. Z jesiennych spacerów mogą wykonać bukiety z kolorowych liści. Wdzięczny, "kwiatowy" temat warsztatów sprawił, że uczestnicy z ogromnym entuzjazmem przystąpili do wykonania kwiatowych  kompozycji. Powstały więc pachnące bukiety, kompozycje z wykorzystaniem elementów dekoracyjnych.
Dopełnieniem spotkania warsztatowego był wspólnie zjedzony obiad. I w tym miejscu dziękujemy firmie  "JAK Z BAJKI" świadczącej usługi z zakresu oprawy dekoratorskiej imprez i ceremonii za stworzenie aranżacji, którą wszyscy byli oczarowani.

Co pozostało po spotkaniu warsztatowym? - wspomnienia uwiecznione na zdjęciach
i  efektowne wiązanki, które dzięki bardzo dobrze przekazywanym przez Panią Barbarę poradom okazały się całkiem łatwe do wykonania. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że warsztaty spełniły ich oczekiwania, a zdobyta wiedza zostanie praktycznie wykorzystana.

Zapraszamy do galerii zdjęć!